Translate

Deliler Kasabası

3 Mayıs 2011 Salı

Kadın Beyni - Louann Brizendine

Kitabın Adı : Kadın Beyni
Orjinal Adı: The Female Brain
Yayınevi : KELEBEK YAYINLARI
Yazarı : Louann Brizendine
Çevirmen : Zeynep Heyzen Ateş
Tarihi : 2006
Sayfa Sayısı : 295
Tür: Roman

Kitap Hakkında:
Herkesin beyin yapısı tabi ki eşsiz ve birbirinden farklıdır. Bir beyindeki iletişim ve duygusal hafıza merkezinin daha kuvvetli olduğunu ya da altıncı hislerin o beyinde diğerlerine oranla çok daha fazla gelişmiş olduğunu düşünebiliyor musunuz? Böyle bir durumda herhalde insanlarla iletişimi, ilişkisi, hassasiyeti ve sorumlulukları üstlenme kapasitesi son derece gelişmiş bir varlık olurdu.

Her beyin hayatına kadın beyniyle başlar. Ancak doğumundan sekiz hafta sonra testosteron, erkek beyninin iletişim merkezine yayılır ve erkekler bu özelliklerini yitirirler. Diğer taraftan bu hormon onların altıncı hislerini de köreltirken cinsellik merkezlerindeki aktivitelerini ikiye katlamasına neden olur.
— Erkekler günde 7.000 kelimeyle konuşurken kadınlar 20.000 kelime kullanırlar.
— Kadınlar, erkeklerin hiç hatırlamadıkları kavgalarını asla unutmazlar.
— Genç bir kız görünüşüne ve telefon konuşmalarına hiçbir şeye olmadığı kadar takıntılıdır.
— Sex düşüncesi, bir kadın beynine gün aşırı uğrarken erkeklerin hemen hemen hiç aklından çıkmaz.
— Bir erkek karşısındaki insan ağlamadıkça ya da son derece üzgün olmadıkça onun neler hissettiğini anlayamazken bir kadın ufak bir bakıştan ya da mimikten bile karşısındakinin ruh halini çözebilir.
— Kadınlar erkeklere yüzde elli oranla daha fazla boşanma talebinde bulunurlar.

Yüzyıllardır süregelen kadın erkek tartışmasına kesin çözüm getiren muhteşem bir kitap.


Yazar Hakkında :
Dr. Louann Brizendine

Louann Brizendine, M.D. completed her degree in Neurobiology at UC Berkeley, graduated from Yale School of Medicine, did graduate work in London at UCL in Philosophy of Mind and History of Science and Medicine, and completed a residency in Psychiatry at Harvard Medical School. She has served on the faculties of Harvard Medical School and UCSF Medical School.
At UCSF, Dr. Brizendine now pursues active clinical, teaching, writing and research activities. She founded the UCSF Women's Mood and Hormone Clinic in 1994 and continues to serve as it's director. The Women's Mood and Hormone Clinic is a unique clinic designed to assess and treat women of all ages experiencing disruption of mood, concentration, energy, anxiety, sexual function and well-being related to hormonal influences on the brain. Couples having relationship difficulties related to these hormonal issues are also seen in the clinic.