Translate

Deliler Kasabası

29 Temmuz 2011 Cuma

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN MARX - RİUS E-Kitap - E-book

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN MARX - RİUS
İndirmek İçin Tıklayın

Meksikalı yazar ve çizer Eduardo del Rio diğer bir adla Rius’un 1972 yılında İspanyolca kaleme aldığı, 1977 yılında Can Yücel tarafından Türkçeye çevrilen ‘Yeni Başlayanlar İçin Marx’, çizimler yoluyla Marx’ın fikirlerini özetliyor.Marx’ı Don Kişot’a benzeten Rius, “Herkes ondan bahseder de pek azı bilerek konuşur. Çok daha azı da gerçekten anlar onu” diyor. Çağının neredeyse tüm bilimlerine hakim olan Marx’ın eserleri, anlaşılabilirlik konusunda herkese hitap etmez. İşte, kitabın yazarı Rius, öncelikle Marx’ı anlamaya çalışmış, anladıklarını da bu çizimlerle ifade etmiş.Rius’un bu kitabı bu coğrafyada bir kere daha gündeme gelirken, dünyanın içinde bulunduğu durumu ortaçağ karanlığı ile kıyaslayanlar var. Bu karanlığı yaratanlar “yeni başlayanlar”ı Marksizm’den bihaber kılmak için ne taklalar attılar.

Ortaçağ karanlığını andıran dönemleri az yaşamadı insanlık. Fakat her yeni başlangıcı “Marx” ile gerçekleştirdi. Bir kez daha öyle olacaktır.

(Önsözden)
E-Kitap - E-book :kitap özetleri, kitap özeti, yeni çıkan kitaplar, romanlar, hikayeler, biyografiler, kitap oku, bedava kitap