Translate

Deliler Kasabası

8 Ocak 2012 Pazar

Feminizm Herkes İçindir/Tutuklu Politika Türkçe

'Feminizm Herkes İçindir'

Bell Hooks'un yazdığı, Aysel Yıldırım, Berna Kurt, Ece Aydın, Şirin Özgün'ün Türkçeye kazandırdığı "Feminizm Herkes İçindir/Tutuklu Politika" kitabı, BGST Yayınları tarafından Ocak 2012'de yayınlandı.
Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu(BGST) yayınlarının çabasıyla dilimize çevrilen kitap, kimsenin kimseye hükmetmediği, eşit, özgür ve adil bir dünya yaratabilmek için herkesi ve her kesimi feminizme yaklaşmaya; "Yaklaşın, şunu göreceksiniz: Feminizm herkes içindir” şiarıyla çağırıyor.
“Feminizm Herkes İçindir”de Bell Hooks, popüler kültürde ve medyada feminizm hakkında üretilen yanlış tanımların üzerine gidiyor. Feminizmin yalnızca “erkek karşıtlığı” olduğu yönündeki önyargıları kırmayı amaçlıyor. Feminizmin, “cinsiyetçiliği, cinsiyetçi sömürüyü ve baskıyı sona erdirmeye çalışan bir hareket” olduğunu hatırlatıyor. Bell Hooks, kadın dayanışmasını hayata geçirebilmek için kadınlar arasındaki iktidar ilişkilerini tartışmaya açıyor ve erkekler kadar kadınları da cinsiyetçi pratikleriyle yüzleşmeye davet ediyor. Feminizmi ırk, sınıf ve etnisite bağlamında yeniden ele almayı öneriyor” sözleriyle kitabı tanıtıyor.

E-Kitap - E-book :kitap özetleri, kitap özeti, yeni çıkan kitaplar, romanlar, hikayeler, biyografiler, kitap oku, bedava kitap