Translate

Deliler Kasabası

11 Kasım 2011 Cuma

Hessel 'Kayıtsız Kalmayın Mücadeleye Katılın!'

Kayıtsız Kalmayın Mücadeleye Katılın!

Hessel'in kaleme aldığı 'Kayıtsız Kalmayın Mücadeleye Katılın!' kitabında Madrid, Atina, Tel Aviv ve Santiago'dan sonra kapitalizmin merkezi Wall Street'te de yükselen tepki dalgasının ışığı irdeleniyor.
Stephane Hessel, milyonlarca satan Öfkelenin! adlı kitabından sonra Gilles Vanderpooten ile yaptığı söyleşilerde, Fransa'da 1944'te Ulusal Direniş Konseyi'nin;

•paranın diktasını yadsımaktan,

•aşırı yoksulluğa meydan okumaktan,

•küstah bir zenginliğe karşı öfkelenmekten,

•bağımsız bir basın ihtiyacını ifade etmekten,

•sosyal güvenliği, ifade özgürlüğünü ve insan haklarını savunmaktan oluşan ve kendisinin de Cumhuriyet ve demokrasinin değerleri olarak nitelediği değerlerine sahip çıkarak, bugün bu kazanımların tehlike altında olduğunu vurguluyor.

Cumhuriyet Kitapları'ndan çıkan kitapta 94 yaşındaki 'genç sosyalist', gezegenimizin kirlenmesini ve iklim felaketini, acilen müdahale edilmesi gereken ikinci büyük tehlike olarak görerek, genç kuşaklann seferber olmasını istiyor. Bu bağlamda Sartrevari bir mücadeleye katılacak olanlar, gerçek anlamda 'insan' olacaklardır. Çevremizde rezilce şeylerin olduğunu ve bunlara karşı güçlü bir direniş göstermek gerektiğini söyleyen Hessel'in görüşleri, Madrid, Atina, Tel Aviv ve Santiago'dan sonra kapitalizmin merkezi Wall Street'te de yükselen tepki dalgasının ışığında daha da anlam kazanıyor.
E-Kitap - E-book :kitap özetleri, kitap özeti, yeni çıkan kitaplar, romanlar, hikayeler, biyografiler, kitap oku, bedava kitap