Translate

Deliler Kasabası

24 Nisan 2014 Perşembe

Dile Neşe Açıker 'Evladıma Miras Bu Sevda' kitabından sonra "Denizin hikayesi"2012 yılında taraftar olma öykülerinin derlendiği 'Evladıma Miras Bu Sevda' adlı kitabından sonra Dilek Neşe Açıker, bu kez bir roman ile karşımıza çıktı.

Destek yayınlarından çıkan 200 sayfalık romanı,“ Hatalarını âşık olduğu adamdan daha çok seven bir kadının hikâyesi” olarak tanımlıyor yazar. Romanda başkahraman Mahur’un kendini arayışına,  zayıf elleriyle hayatın tüm duvarlarını yıkmaya çalışırken yaptığı hatalara ve yalnızlığına denizi ortak edişine hikaye ediliyor.


Yaşarken sıradan kabul ettiğimiz şeylerin bir kadının bedeninde ve ruhunda yaptığı tahribata ve bir uyumsuzun kendini bir resmin içine yerleştirme uğraşına dalgaların sesinin karıştığı bir roman “Denizin Hikayesi”.

Kitabın arka kapağında şöyle yazıyor:

“İz bırakmadan kaybolabileceğim tek yer deniz. Beni her seferinde aldığı yere bırakan hayatı da peşimden sürükleyip masmavi olmak istiyorum. Doğmamış sayılamayacak kadar kibirliyim. Hiç olamayacak kadar var, var olamayacak kadar kırgınım. İçimde bir yerlerde ikinci bir beden var. Onun sürekli yanılmasından, âşık olup dağılmasından çok sıkıldım. Yorgunum…

Hatalarını benim kadar seven birini görmek umuduyla ufuk çizgisine bakıyorum. Bir gün mutlaka bir fırtınanın ortasında kavuşacağız. Ama önce bir ayna lazım bana. Karanlık gecelerde sularına ay düşmüş deniz kadar parlak ve dürüst bir ayna. Kendimle tanışmalıyım, kendimle buluşmalıyım…

Yalnız yürümek, sokakta sadece kendi ayak sesini duymak, sofrada yalnız olmak, yalnız uyumak, bir çocuğu yalnız büyütmek…

Her kadından bir parça aşk, çokça kırgınlık ve o anlaşılmaz sabrı almış ama yalnızlığın getirdiği her şeyden korkacak kadar tek başına bir kadın Mahur. Dünya üzerinde kapladığı alanı değil, hayata kattıklarını dert eden kadınlardan. Âşık olabilen, anne olabilen, üretebilen, bilen, soran, karşı koyabilen, çokça hata yapabilen bir kadın. Âşık olduğunda yapabildiği her şeyi unutacak kadar kaybolan bir kadının hikâyesi…”

Dilek Neşe AÇIKER kimdir?

Dilek Neşe Açıker 1972 İstanbul doğumlu, Selanik göçmeni bir ailenin kızı. İTÜ Türk Musiki Devlet Konservatuarından 1995 yılında mezun olan Açıker eğitimine İTÜ Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans yaparak devam etti. Ardından uzun yıllar müzik sektöründe çalıştı. Üst düzey yöneticilik yaptığı sektörde bir süre de serbest olarak çalışmaya devam ederken aynı zamanda birçok şarkının söz ve müziğine de imza attı. Sonraki dönemlerde sayısız TV programı, belgesel ve reklam metni kaleme alan yazar, spora olan merakından 2000'li yılların sonunda spor yazarlığına başladı ve halen devam etmektedir. Açıker bir kız çocuk sahibi.

E-Kitap - E-book :kitap özetleri, kitap özeti, yeni çıkan kitaplar, romanlar, hikayeler, biyografiler, kitap oku, bedava kitap Dile Neşe Açıker 'Evladıma Miras Bu Sevda' kitabından sonra "Denizin hikayesi"