Translate

Deliler Kasabası

17 Eylül 2011 Cumartesi

Gabriel García Márquez ( Gabriel Garcia MARQUEZ ) Kimdir

Gabriel José de la Conciliación García Márquez (6 Mart, 1928) Kolombiyalı yazar, romancı. 2005 itibarı ile Ciudad de Mexico'da yaşıyordu.

1928’de Kolombiya'nın Aracataca kentinde doğdu. Büyükannesiyle büyükbabasının evinde ve teyzelerinin yanında büyüdü. Başkent Bogota’daki Kolombiya Ulusal Üniversitesi’nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yarım bıraktı. 1940’lardan başlayarak uzun yıllar gazetecilik yaptı. Öykü yazmaya 1940’ların sonlarında başladı. Yayınlanan ilk önemli yapıtı, Yaprak Fırtınası’ydı. 1961 de yayınlanan Albaya Mektup Yazan Kimse Yok adlı romanını, Hanım Ana’nın Cenaze Töreni(1962) adlı öykü kitabı ve Kötü Saatte(1962) izledi. Yazar en tanınmış romanı Yüzyıllık Yalnızlık’ı(1967) Meksika’ya ilk gidişinde yazdı. Yüzyıllık Yalnızlık’taki bir bölümden etkilenerek yazdığı öykülerini İyi Kalpli Erendina(1972) adlı kitapta toplayan yazar daha sonra sırasıyla Mavi Bir Köpeğin Gözleri (1972), Başkan Babamızın Sonbaharı (1975), Kırmızı Pazartesi (1981), Kolera Günlerinde Aşk (1985), Labirentindeki General (1989) yayınladı. Yazarın Türkiye’de yayınlanan diğer kitapları arasında Bir Kayıp Denizci, Sevgiden Öte Sürekli Ölüm, Aşk ve Öbür Cinler, Şili de Gizlice, On İki Gezici Öykü ve Bir Kaçırılma Öykü sayılabilir.

Albaya Mektup Yazan Kimse Yok
Anlatmak İçin Yaşamak(Vivir Para Contarla) Gabriel Garcia MARQUEZ
Başkan Babamızın Sonbaharı(El Otono del Patriarca ) Gabriel Garcia MARQUEZ
Benim Hüzünlü Orospularım(Memoria de mis putas tristes)
Bir Kayıp Denizci(Relato de un naufrago)
Hanım Ana' nın Cenaze Töreni(Los funerales de la Mama Grande)

İyi Kalpli Erendira
Kırmızı Pazartesi(Cr'onica una muerta anunciada )
Kolera Günlerinde Aşk(el Amor en Los Tiempos del Colera)
Kötü Saatte(La Mala Hora)
Labirentindeki General(El general en su laberinto )
On İki Gezici Öykü(Doce cuentos peregrinos)
Yaprak Fırtınası(La Hojarasca)
Yüzyıllık Yalnızlık(Cien Arios de Soledad )
Yüzyıllık Yalnızlık - Dünyanın Bütün Kedileri - Yirmibeşinci Yıl Kitapları(Cien Anos de Soledad)
E-Kitap - E-book :kitap özetleri, kitap özeti, yeni çıkan kitaplar, romanlar, hikayeler, biyografiler, kitap oku, bedava kitap