Translate

Deliler Kasabası

20 Kasım 2015 Cuma

Dahi Bir Polisiye Yazarı: Agatha Christie

Dahi Bir Polisiye Yazarı: Agatha Christie

20. yüzyılın en iyi polisiye yazarlarından biri, İngiliz yazar Agatha Christie ile ilgili bilgileri derledik.

Tam adı Agatha Marry Clarissa Miller Christie Mollowan olan yazar, Hercule Poirot karakterinin yaratıcısıdır. Yazar aynı zamanda Mary Westmacott takma ismi ile aşk romanları da yazmıştır. Ama ona ününü sağlayan, yazdığı 80 polisiye romanıdır.
Küçük yaşlarından beri okumayı çok seven Agatha Christie, dislektik olmasına rağmen iyi bir okuyucuydu. Fransa'da yaşadığı dönemde okuduğu polisiye romanlarından daha iyilerini yazabileceğini düşünerek ilk polisiye romanı "The Mysterous Affair at Styles" adlı romanı yazdı. Birkaç yayınevi tarafından reddedilen romanı 1920'de Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi. Bu eser Hercule Poirot'lu ilk eseriydi.
Zekası, esprili kişiliği, keskin kişiliği ve Avrupa inceliği ile harmanlanan Belçikalı karakter, hem kendine hem de yazar uluslararası bir ün kazandırdı. Yazar ayrıca Miss Marple adında yaşlı ve amatör bir dedektif karakter daha yarattı. Bu karakter de çok sevildi.
Hayranlarınca her kitabı beğenilen Agatha Christie'nin "On Küçük Zenci" isimli kitabı, polisiye romanları arasında klasikler arasında yer alır.
Yazarın ilginç ve hala meçhul olan bir anısı vardır: 1926'da 11 gün ortadan kaybolan yazar, bütün aramalara rağmen bulunamaz. Arabası göl kenarında bulunan yazarın arabası ağaca çarpmış ve bavulu dağıtılmış şekilde bulunur. Olaya kaza süsü verilmek istendiği konusunda teoriler üretilse de yazar bir anda ortaya çıkar ve bu konu ile ilgili hiçbir açıklama yapmaz. Kimilerine göre yazar geçici bir hafıza kaybı yaşadı; kimilerine göre ise kocasının sevgilisini öldürmek için bir yerlere gitti. Ama olay çözümlenemedi.

Birçok ülke gezen Agatha Christie'nin romanları da dünyanın birçok yerinde geçer. Yazarın "Doğu Ekspresi'nde Cinayet" isimli romanının bir bölümü İstanbul'da geçmiştir. Hatta ve hatta yazar bu romanı İstanbul-Beyoğlu'nda bulunun Pera Palas adlı otel odasında yazmıştır.
İngiltere'nin en yüksek onur ünvanı olan Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı ünvanının da sahibi olan yazar, 12 Ocak 1976'da aramızdan ayrılmıştır. Ardında ise onlarca roman ve çözülmeyi bekleyen gizem bırakmıştır.
Yazarın kitaplarıyla ilgili Türkçe'ye çevirmede şöyle bir sıkıntı ortaya çıkmıştır. Kitabın Türkiye haklarına sahip yayınevi, çevirmenlerine 150 sayfa sınırı koymuş; bu sebeple kitapların ana dildeki heyecanı yakalanamamıştır. Belki de ülkemizde gördüğü az ilgi bu sebeptendir. Fakat son basılan serilerde böyle bir sorun kalmamıştır.

E-Kitap - E-book :kitap özetleri, kitap özeti, yeni çıkan kitaplar, romanlar, hikayeler, biyografiler, kitap oku, bedava kitap Dahi Bir Polisiye Yazarı: Agatha Christie